Wpisz kod pocztowy i porównaj najlepsze oferty!
Magazyn energii o mocy 1 MW może kosztować około 1,4–2,3 mln zł przy konfiguracji około 1 MW / 1 MWh, około 2,8–4,5 mln zł dla popularnego systemu 1 MW / 2 MWh, a przy pojemności 4 MWh budżet może wzrosnąć do około 5–8 mln zł. 1 MW oznacza jednak moc, dlatego bez określenia liczby MWh nie istnieje jedna prawidłowa cena takiego magazynu.
W 2026 roku kompletny przemysłowy magazyn energii o mocy 1 MW trzeba budżetować od około 1,4 mln zł za krótką konfigurację około 1 MWh do kilku milionów złotych przy systemach 2–4 MWh. Popularny w zastosowaniach przemysłowych wariant 1 MW / 2 MWh kosztuje orientacyjnie około 2,8–4,5 mln zł netto, zależnie od producenta, PCS, infrastruktury SN, EMS, prac budowlanych i warunków przyłączenia.
Polskie zestawienie kosztów C&I z 2026 roku podaje dla systemu 1 MW / 2 MWh przedział około 2,8–4,5 mln zł netto. Jest to konfiguracja przeznaczona m.in. dla dużych zakładów przemysłowych, centrów dystrybucyjnych i klastrów energii. To dobry punkt odniesienia dla polskiego rynku, choć konkretna inwestycja może wyjść poza podane widełki.
Europejski benchmark dla projektów C&I wskazuje z kolei około 330–530 EUR/kWh całkowitego kosztu instalacji dla systemu klasy 1 MWh. Przy kursie około 4,34 zł/EUR odpowiada to mniej więcej 1,43–2,30 mln zł za 1 MWh. Mówimy tutaj o kompletnym koszcie zainstalowanym, a nie wyłącznie o cenie kontenera z bateriami.
Przy większym projekcie warto traktować tę podstronę jako uzupełnienie analizy magazynu energii dla firm, ponieważ cena ma sens dopiero przy określonym zastosowaniu i profilu energetycznym przedsiębiorstwa.
1 MW, czyli 1000 kW, określa maksymalną moc, z jaką system może w określonych warunkach pobierać albo oddawać energię. Nie informuje natomiast o pojemności baterii.
Dlatego magazyn 1 MW / 1 MWh może teoretycznie dostarczać pełną moc przez około godzinę, 1 MW / 2 MWh przez około dwie godziny, a 1 MW / 4 MWh przez około cztery godziny. W rzeczywistości czas zależy również od dostępnego SOC, sprawności, temperatury i ustawień BMS. Relacja MW do MWh określa czas pracy.
Podobną różnicę wyjaśnialiśmy przy mniejszej klasie magazynu energii 100 kW – cena. Zasada jest dokładnie ta sama, tylko przy 1 MW błędny dobór pojemności oznacza już różnice kosztów liczone w milionach złotych.
Najbardziej czytelne jest porównanie kilku konfiguracji o identycznej mocy 1 MW. Zmieniając liczbę MWh, zmieniamy czas pracy i znaczną część kosztu inwestycji.
Konfiguracja | Moc | Pojemność | Teoretyczny czas przy pełnej mocy | Orientacyjny budżet 2026 |
1 MW / 1 MWh | 1 MW | 1 MWh | ok. 1 h | ok. 1,4–2,3 mln zł |
1 MW / 2 MWh | 1 MW | 2 MWh | ok. 2 h | ok. 2,8–4,5 mln zł |
1 MW / 3 MWh | 1 MW | 3 MWh | ok. 3 h | ok. 4–6 mln zł |
1 MW / 4 MWh | 1 MW | 4 MWh | ok. 4 h | ok. 5–8 mln zł |
1 MW / 5 MWh | 1 MW | 5 MWh | ok. 5 h | zależnie od architektury projektu |
Widełki dla większych konfiguracji mają charakter budżetowy. Europejskie dane pokazują spadek jednostkowego kosztu z około 330–530 EUR/kWh przy 1 MWh do około 270–450 EUR/kWh dla projektów 5 MWh i większych. Efekt skali obniża cenę jednej kWh, ale duży projekt wymaga bardziej rozbudowanej infrastruktury SN, bezpieczeństwa i przyłączenia.
Konfiguracja 1 MW / 1 MWh jest systemem stosunkowo „mocowym”. Potrafi dostarczyć dużo energii w krótkim czasie, dlatego może dobrze sprawdzać się przy szybkich szczytach poboru, stabilizacji mocy albo krótkim backupie.
Wariant 1 MW / 2 MWh jest bardziej uniwersalny. Taki właśnie magazyn Envalis wykorzystuje jako referencyjne aktywo do analiz polskiego rynku energii i usług bilansujących. Dwugodzinny BESS jest ważnym punktem odniesienia rynkowego dla projektów komercyjnych i inwestycyjnych w Polsce.
System 1 MW / 4 MWh bardziej przesuwa akcent z chwilowej mocy na długotrwałe magazynowanie. Może przejąć czterogodzinną nadwyżkę z dużego źródła OZE albo przez kilka godzin ograniczać pobór z sieci. Czterogodzinna bateria rozwiązuje inny problem niż magazyn jednogodzinny.
Właśnie dlatego przy porównywaniu ceny przemysłowego magazynu energii nie powinno się zestawiać ofert wyłącznie według MW.
Europejski benchmark dla komercyjnych i przemysłowych BESS o pojemności 1 MWh wskazuje około 330–530 EUR/kWh całkowitego kosztu zainstalowanego. Daje to około 330–530 tys. EUR za projekt, czyli przy kursie około 4,34 zł/EUR mniej więcej 1,43–2,30 mln zł.
Dolna część zakresu jest bardziej realna przy prostym projekcie typu greenfield, dostępnej rezerwie transformatora, krótkiej trasie kablowej i standardowych wymaganiach PPOŻ. Górne wartości pojawiają się częściej przy modernizacji istniejącego zakładu, przebudowie SN albo trudniejszych wymaganiach przyłączeniowych. Lokalizacja może zmienić cenę o setki tysięcy złotych.
Trzeba również pamiętać, że benchmark 1 MWh nie definiuje automatycznie PCS 1 MW. Przy dokładnie tak wysokiej mocy elektroniki należy sprawdzić indywidualną wycenę, ponieważ wyższy C-rate może zwiększyć koszt PCS i pozostałej infrastruktury.
Dla rynku polskiego rozsądnym przedziałem budżetowym jest obecnie około 2,8–4,5 mln zł netto za kompletną konfigurację 1 MW / 2 MWh wysokiej klasy.
Taka konfiguracja przechowuje 2 MWh energii i może teoretycznie pracować przez około dwie godziny z pełną mocą 1 MW. To jeden z popularnych formatów przy peak shavingu, arbitrażu energii, współpracy z dużą fotowoltaiką i świadczeniu usług wymagających elastyczności.
Co ciekawe, właśnie 1 MW / 2 MWh jest konfiguracją referencyjną używaną przez Envalis do modelowania wyników BESS na polskim rynku. Według benchmarku PolBESS taki magazyn osiągnął w analizowanych 12 miesiącach około 1,823 mln zł przychodu brutto na 1 MW mocy. Nie jest to jednak prognoza rentowności konkretnego projektu, ponieważ wynik nie uwzględnia m.in. CAPEX-u, finansowania, degradacji, podatków i indywidualnych ograniczeń technicznych.
Przed inwestycją warto więc równolegle przeanalizować, czy magazyn energii się opłaca. Wysoki przychód brutto nie oznacza automatycznie krótkiego zwrotu.
Konfiguracja czterogodzinna wymaga czterokrotnie większej pojemności niż system 1 MW / 1 MWh, ale nie oznacza to czterokrotnie większej ceny. Koszt jednej kWh maleje wraz ze skalą.
Europejski benchmark dla systemów 5 MWh i większych wynosi około 270–450 EUR/kWh kompletnej inwestycji. Przy zastosowaniu podobnej skali kosztowej jako punktu orientacyjnego dla projektu około 4 MWh daje to budżet rzędu około 5–8 mln zł, choć system 4 MWh wymaga już indywidualnej wyceny i nie należy traktować tego przeliczenia jako oferty rynkowej.
Sama cena sprzętu może być znacznie niższa. Dostawcy przemysłowych BESS podają dla rozwiązania 1 MW / 4 MWh orientacyjnie około 500–920 tys. USD za urządzenia obejmujące baterię, PCS, obudowę, BMS i EMS, bez projektu, przyłączenia i kompletnego montażu. Różnica pokazuje znaczenie kosztów pozasprzętowych.
Przy takiej skali naturalnym formatem staje się kontenerowy magazyn energii, ponieważ kilka MWh wymaga już przemysłowej architektury BESS.
Pierwszą przyczyną jest pojemność. Do systemu 1 MW można podłączyć baterię 1, 2, 4 lub jeszcze większej liczby MWh. Ogniwa stanowią znaczną część CAPEX-u, więc wzrost pojemności bezpośrednio zwiększa budżet.
Drugą zmienną jest PCS. Przemysłowy Power Conversion System o mocy 1 MW musi umożliwiać dwukierunkową wymianę dużej mocy pomiędzy baterią i siecią. PCS jest kluczowym elementem ceny, szczególnie w systemach o wysokim C-rate.
Trzecia kwestia to napięcie przyłączenia. Projekt może zostać zintegrowany po stronie niskiego albo średniego napięcia, zależnie od infrastruktury zakładu. Transformator, rozdzielnica SN i zabezpieczenia mogą znacząco zwiększyć koszt.
Czwartym elementem jest przygotowanie miejsca. Fundamenty, drogi techniczne, odwodnienie, trasy kablowe i transport ciężkich kontenerów również kosztują. Kontener nie jest gotową inwestycją po dostawie na plac.
Dlatego nawet najbardziej aktualna ogólna cena magazynu energii nie zastąpi audytu konkretnego obiektu.
W przypadku dużego BESS oferta powinna obejmować cały system techniczny. Sam kontener z ogniwami jest tylko jednym elementem projektu.
Element | Funkcja |
kontenery / szafy bateryjne | przechowywanie energii |
PCS 1 MW | konwersja DC/AC |
BMS | kontrola baterii |
EMS | sterowanie strategią pracy |
transformator | dopasowanie napięcia |
rozdzielnica SN/NN | dystrybucja i zabezpieczenia |
HVAC / liquid cooling | zarządzanie temperaturą |
PPOŻ. | detekcja i ochrona |
SCADA / monitoring | kontrola pracy |
fundament i infrastruktura | posadowienie urządzeń |
okablowanie | połączenie systemu |
commissioning | testy i uruchomienie |
NFOŚiGW w dokumentacji programu dla dużych magazynów wymienia jako elementy projektów m.in. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, systemy detekcji i PPOŻ., klimatyzację, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia, przyłącze oraz konfigurację BMS i EMS. Oficjalny zakres dobrze pokazuje rzeczywistą złożoność BESS-u.
Pełny budżet warto więc zestawiać z analizą ile kosztuje magazyn energii, a nie z ceną pojedynczego kontenera.
Dla przedsiębiorstwa moc 1 MW może mieć szczególne znaczenie, jeśli obiekt doświadcza bardzo wysokich, krótkotrwałych szczytów poboru. Peak shaving nie zawsze wymaga wielu MWh pojemności.
Załóżmy, że zakład przez 15 minut przekracza oczekiwany poziom poboru o 1 MW. Energetycznie taki pik odpowiada około 250 kWh. Jeżeli zdarzenie występuje pojedynczo i magazyn ma czas na późniejsze doładowanie, system 1 MW / 1 MWh może już posiadać duży zapas energetyczny.
Jeżeli natomiast 1 MW dodatkowego poboru utrzymuje się przez dwie godziny, potrzeba około 2 MWh. Czas trwania szczytu określa pojemność, podczas gdy jego wysokość określa wymaganą moc PCS.
To właśnie dlatego przed wyborem urządzenia tak ważne jest ustalenie jaki magazyn energii dobrać do instalacji fotowoltaicznej i profilu energetycznego całego zakładu.
Duży BESS może przejmować nadwyżki z instalacji PV liczonej w setkach kilowatów lub megawatach. Najważniejsza jest jednak energia nadwyżkowa w MWh, a nie sama moc paneli.
Załóżmy instalację PV 2 MWp, która przez cztery godziny w słoneczny dzień generuje średnio około 500 kW energii niewykorzystywanej przez zakład. Do zagospodarowania powstaje około 2 MWh. W takiej sytuacji magazyn 1 MW / 2 MWh może dobrze odpowiadać skali problemu.
Jeżeli zakład wykorzystuje produkcję PV niemal w całości na bieżąco, duża bateria może mieć niewiele energii do codziennego ładowania. Moc fotowoltaiki nie jest podstawą doboru baterii.
Przy projekcie budowanym wspólnie warto policzyć pełny koszt fotowoltaiki z magazynem energii, ponieważ część infrastruktury może zostać zaprojektowana od razu dla obu systemów.
Tak, ale trzeba określić moc odbiorników krytycznych i wymagany czas autonomii. 1 MW mocy pozwala zasilać bardzo duże obciążenie, ale tylko tak długo, jak pozwala pojemność baterii.
Przykładowo magazyn 1 MW / 2 MWh może teoretycznie dostarczać 1 MW przez około dwie godziny albo 500 kW przez około cztery godziny. W praktyce trzeba zostawić rezerwę SOC i uwzględnić straty.
W wielu zakładach bardziej ekonomiczne będzie wydzielenie odbiorników krytycznych o mocy np. 300–500 kW niż próba podtrzymania całego obiektu. Selektywny backup może obniżyć wymaganą pojemność o wiele MWh.
Na rynku można spotkać oferty urządzeń, które wyglądają niezwykle tanio w porównaniu z kilkumilionowymi wycenami projektów. Najczęściej porównywane są wtedy dwa różne zakresy.
Dla systemu 1 MW / 2 MWh orientacyjna cena samych urządzeń może mieścić się około 250–460 tys. USD i obejmować baterię, PCS, obudowę, BMS i EMS. Projekt, uruchomienie i przyłączenie są wtedy wyceniane oddzielnie.
Europejski benchmark pokazuje jednocześnie, że podstawowy hardware przy zamówieniach powyżej 1 MWh może kosztować około 130–170 EUR/kWh, podczas gdy całkowity koszt zainstalowany jest znacznie wyższy. Różnicę tworzy Balance of System i integracja.
Przedsiębiorca powinien więc zawsze pytać, czy cena oznacza EXW, dostawę sprzętu, montaż czy pełne EPC wraz z uruchomieniem.
Koszt jednostkowy zależy od pojemności oraz wielkości projektu. Dla systemu około 1 MWh europejski benchmark wskazuje około 1430–2300 zł za zainstalowaną kWh przy obecnym kursie euro.
Przy kilku MWh koszt jednostkowy może być niższy, ponieważ PCS, EMS, projekt i część infrastruktury są rozkładane na większą liczbę kWh. Projekty 5 MWh+ osiągają według benchmarku około 270–450 EUR/kWh, czyli orientacyjnie około 1170–1950 zł/kWh.
Nie należy jednak kupować dodatkowej pojemności tylko po to, aby obniżyć stawkę zł/kWh. Tańsza kWh nie oznacza tańszego projektu, jeżeli dodatkowe MWh nie generują żadnej wartości.
Dla wielu zastosowań taką rolę może pełnić system dwugodzinny. Łączy wysoką moc z rozsądną pojemnością, dlatego nadaje się zarówno do zarządzania obciążeniem, jak i aktywnego handlu energią.
Potwierdzeniem znaczenia tej konfiguracji jest wykorzystanie 1 MW / 2 MWh jako referencyjnego aktywa w polskim benchmarku Envalis PolBESS. W analizie bierze ono udział w rynku energii i usługach bilansujących.
Nie oznacza to jednak, że każda firma potrzebuje dwóch godzin. Zakład zainteresowany wyłącznie krótkim peak shavingiem może preferować 1 MWh lub mniej, natomiast przy długim przesuwaniu energii potrzebne mogą być 3–4 MWh. Czas pracy powinien wynikać z modelu biznesowego.
Duży program NFOŚiGW dla przemysłowych magazynów energii obejmuje projekty o mocy nie mniejszej niż 2 MW i pojemności minimum 4 MWh. Samodzielny system 1 MW / 2 MWh nie spełnia więc minimalnej skali tego konkretnego programu.
Dla kwalifikujących się większych projektów wsparcie mogło wynosić do 45% kosztów inwestycji, z możliwością zwiększenia intensywności dla średnich i małych przedsiębiorstw, a preferencyjna lub rynkowa pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych. Nie należy jednak przenosić tych zasad na magazyn 1 MW bez spełnienia wymagań programu.
Przed podjęciem decyzji trzeba również sprawdzić bieżący harmonogram NFOŚiGW i regionalne instrumenty wsparcia, ponieważ status naborów zmienia się w ciągu roku.
W systemie wartym kilka milionów złotych proste dzielenie ceny przez roczną oszczędność z autokonsumpcji jest zbyt dużym uproszczeniem. BESS może mieć kilka źródeł wartości jednocześnie.
Do analizy można włączyć peak shaving, zwiększenie wykorzystania OZE, arbitraż cenowy, ograniczenie zakupu energii w drogich godzinach, backup, przychody z określonych usług rynkowych oraz możliwość uniknięcia lub odroczenia części inwestycji sieciowych.
Envalis wyliczył dla referencyjnego systemu 1 MW / 2 MWh historyczny przychód brutto z polskiego rynku na poziomie około 1,823 mln zł za ostatnie 12 miesięcy analizowanego okresu. To ciekawy benchmark rynku, ale nie gotowy biznesplan – wynik jest historyczny i nie stanowi prognozy przyszłych przychodów.
Decyzję inwestycyjną należy więc oprzeć na własnym modelu finansowym i danych obiektu, a nie na pojedynczym wyniku rynkowym.
Pierwszym parametrem musi być pojemność. Oferta „BESS 1 MW” bez podania MWh jest technicznie niewystarczająca do porównania ceny.
Druga kwestia to pojemność użytkowa. Dwa systemy nominalnie 2 MWh mogą udostępniać różną ilość energii przy przyjętym zakresie SOC, a także inaczej zachowywać się wraz z degradacją.
Trzecim elementem jest moc ciągła PCS. Należy upewnić się, że deklarowany 1 MW może być oddawany w wymaganym czasie oraz sprawdzić przeciążalność urządzenia. Moc nominalna i chwilowa mogą się różnić.
Czwarty obszar to gwarancja. Trzeba sprawdzić liczbę cykli, dopuszczalną roczną przepustowość energii i gwarantowaną pojemność po określonym czasie. Gwarancja 10 lat nie zawsze znaczy to samo.
Piąta kwestia to zakres EPC. W ofercie powinny być jasno wyszczególnione transformator, SN, projekt, fundamenty, okablowanie, PPOŻ., EMS, commissioning oraz warunki przyłączenia. Najtańsza wycena może mieć najwięcej wyłączeń.
Najważniejszy wniosek przy tej frazie jest prosty: najpierw należy ustalić czas pracy, dopiero później cenę. Wartość 1 MW bez MWh mówi o możliwościach chwilowych systemu, ale niemal nic o jego koszcie całkowitym.
Załóżmy firmę, która chce redukować pik o 1 MW przez 15 minut. Potrzebuje około 250 kWh energii na jedno takie zdarzenie. Zakup 1 MW / 4 MWh wyłącznie do realizacji tego celu oznaczałby ogromną ilość niewykorzystywanej pojemności. System byłby mocno przewymiarowany energetycznie.
Druga firma może mieć instalację OZE generującą przez cztery godziny około 1 MW nadwyżki. Tutaj problem jest zupełnie odwrotny: magazyn 1 MW / 1 MWh napełni się po mniej więcej godzinie, a pozostała energia nadal będzie trafiała do sieci lub podlegała redukcji. W takim profilu potrzebne mogą być 4 MWh.
Dlatego przy systemach megawatowych Porównaj PV nie porównywałoby najpierw ceny kontenera. Punktem startowym powinny być profile 15-minutowe, nadwyżki OZE, parametry transformatora, oczekiwany backup i strategia handlowa. Dopiero później można policzyć pełną fotowoltaikę z magazynem energii albo samodzielny BESS. Dobór techniczny poprzedza porównanie cen.
Cena zależy od pojemności. System 1 MW / 1 MWh można budżetować na około 1,4–2,3 mln zł, a 1 MW / 2 MWh na około 2,8–4,5 mln zł. Bez podania MWh nie ma jednej ceny.
Polskie zestawienia z 2026 roku wskazują orientacyjnie około 2,8–4,5 mln zł netto dla wysokiej klasy kompletnego rozwiązania. Ostateczna cena zależy od infrastruktury zakładu.
Budżetowo można przyjmować około 5–8 mln zł za kompletną inwestycję, ale przy 4 MWh konieczna jest indywidualna wycena, szczególnie w zakresie SN i przyłączenia.
Nie. 1 MW oznacza moc. Pojemność podaje się w MWh lub kWh, np. 1 MW / 2 MWh.
Teoretycznie około dwóch godzin przy stałej mocy 1 MW. Rzeczywisty czas jest nieco inny ze względu na SOC, sprawność i ograniczenia systemu.
Tak, przede wszystkim do dużych przedsiębiorstw, centrów logistycznych, obiektów przemysłowych i większych instalacji OZE. Dla małego przedsiębiorstwa jest to zwykle bardzo duża moc.
Tak. System może pokryć część chwilowego zapotrzebowania zakładu i ograniczyć moc pobieraną z sieci. To jedno z podstawowych zastosowań BESS.
Tak. Może magazynować nadwyżki dużej instalacji PV i oddawać energię w innych godzinach. Pojemność trzeba dobrać do wielkości nadwyżek, nie tylko do mocy paneli.
Nie do programu wymagającego minimum 2 MW mocy i 4 MWh pojemności. System 1 MW / 2 MWh jest poniżej obu progów.
Pojemność baterii, PCS, transformator, infrastruktura SN, przyłączenie, EMS, PPOŻ. i zakres robót budowlanych. Cena ogniw jest tylko częścią inwestycji.
Magazyn energii o mocy 1 MW może kosztować od około 1,4–2,3 mln zł przy pojemności około 1 MWh do kilku milionów złotych przy dłuższych systemach. Popularna konfiguracja 1 MW / 2 MWh to obecnie budżet około 2,8–4,5 mln zł netto w polskich warunkach.
Przy 1 MW / 4 MWh trzeba przygotować się na inwestycję rzędu około 5–8 mln zł, zależnie od zakresu infrastruktury i efektu skali. Sama bateria może być znacznie tańsza, ale pełny BESS obejmuje również PCS, EMS, transformator, rozdzielnię, PPOŻ., projekt i uruchomienie.
Najważniejsze jest rozróżnienie mocy od pojemności. 1 MW określa, jak dużą moc magazyn może dostarczyć, natomiast liczba MWh decyduje, jak długo będzie mógł ją utrzymać. To właśnie MWh w dużym stopniu kształtują końcową cenę.
Przed porównaniem ofert należy więc ustalić konkretny cel: peak shaving, przesuwanie energii z OZE, backup czy aktywną pracę na rynku energii. Dopiero wtedy można ocenić, czy najlepszym wariantem jest 1, 2 czy 4 MWh i policzyć rzeczywistą rentowność inwestycji.
Zadamy Ci kilka pytań,
aby dopasować najlepsze oferty.