Wpisz kod pocztowy i porównaj najlepsze oferty!
Magazyn energii o mocy 100 kW kosztuje obecnie najczęściej od około 300 tys. zł za gotowy system klasy około 200–215 kWh, ale kompletna instalacja przemysłowa może kosztować wyraźnie więcej. 100 kW oznacza moc, nie pojemność, dlatego bez podania liczby kWh nie da się rzetelnie określić ceny magazynu.
W 2026 roku popularny przemysłowy magazyn energii 100 kW / około 200–215 kWh kosztuje zwykle około 250–310 tys. zł za samo kompletne urządzenie, natomiast pełna inwestycja z projektem, montażem, zabezpieczeniami, EMS, uruchomieniem i ewentualną przebudową infrastruktury może osiągać około 350–650 tys. zł netto.
Dobrym przykładem aktualnej oferty jest Kehua ESI215-100K-M o mocy 100 kW i pojemności 215 kWh. We wrześniu 2026 roku urządzenie było oferowane w polskiej dystrybucji za około 247,9 tys. zł netto, czyli 304,9 tys. zł brutto. To cena samego systemu, dlatego nie należy automatycznie utożsamiać jej z pełnym kosztem inwestycji w konkretnym zakładzie.
Inny przykład stanowi SolaX TRENE 100 kW / 215 kWh. Polska oferta urządzenia wskazywała około 256 tys. zł netto wraz z licznikiem. System integruje baterię LFP, falownik 100 kW, BMS i EMS w jednej szafie. Różnice między ofertami wynikają z zakresu wyposażenia, marki oraz sposobu integracji magazynu z instalacją przedsiębiorstwa.
Przy analizie większej inwestycji warto zestawić tę klasę urządzeń z szerszym opracowaniem o magazynie energii dla firm. W przedsiębiorstwie sama cena baterii to dopiero początek kalkulacji.
Najczęstszy błąd przy wyszukiwaniu tej frazy polega na zamiennym używaniu kW i kWh. kW określa moc systemu, czyli jak dużo energii magazyn może w danym momencie oddawać lub pobierać.
Pojemność podawana w kWh określa natomiast ilość energii możliwej do zgromadzenia. Magazyn 100 kW / 100 kWh jest więc urządzeniem o innej charakterystyce niż 100 kW / 215 kWh czy 100 kW / 400 kWh. Ta sama moc może oznaczać różny czas pracy.
Przykładowo system 100 kW / 100 kWh może teoretycznie oddawać 100 kW przez około godzinę, natomiast magazyn 100 kW / 200 kWh przez około dwie godziny. W praktyce czas będzie zależał od dopuszczalnego SOC, sprawności, temperatury i ograniczeń BMS. Pojemność bezpośrednio wpływa na cenę.
Osoby szukające ceny konkretnej pojemności powinny więc odróżnić ten temat od ogólnego zestawienia przemysłowy magazyn energii – cena, gdzie porównywane są systemy od setek kWh do wielu MWh. Tutaj punktem stałym pozostaje moc 100 kW.
Przy tej samej mocy PCS można zastosować różne pojemności baterii. Zmienia się wtedy zarówno cena, jak i przeznaczenie systemu.
Konfiguracja | Moc | Pojemność | Teoretyczny czas przy 100 kW | Typowe zastosowanie |
100 kW / 100 kWh | 100 kW | 100 kWh | ok. 1 h | krótkie peak shaving, backup |
100 kW / 150 kWh | 100 kW | 150 kWh | ok. 1,5 h | piki mocy, PV |
100 kW / 200–215 kWh | 100 kW | 200–215 kWh | ok. 2 h | typowy BESS dla C&I |
100 kW / 300 kWh | 100 kW | 300 kWh | ok. 3 h | dłuższe przesuwanie energii |
100 kW / 400 kWh | 100 kW | 400 kWh | ok. 4 h | arbitraż, duże nadwyżki PV |
Najbardziej uniwersalną konfiguracją dostępną obecnie w segmencie C&I jest około 100 kW / 200–215 kWh. To w praktyce system około dwugodzinny, który dobrze pasuje do ograniczania szczytów, zwiększania autokonsumpcji PV i przesuwania części zużycia między godzinami.
SolaX TRENE-P100B215I posiada moc znamionową 100 kW oraz pojemność 215 kWh, a producent podaje dla całego systemu sprawność maksymalną do 98%, ochronę IP55 i baterię LiFePO4. Taka proporcja mocy do energii stała się popularna w segmencie firmowym.
Podobną konfigurację oferują m.in. Kehua, Dyness oraz Fox ESS. Aktualny Fox ESS G-MAX 100 kW / 215 kWh był w kwietniu 2026 roku oferowany w europejskiej dystrybucji za około 53,6 tys. euro brutto. Rynek wyraźnie koncentruje się wokół pojemności około 200 kWh przy mocy 100 kW.
Jeżeli przedsiębiorstwo potrzebuje już kilku MWh, lepszym kierunkiem może być kontenerowy magazyn energii. Szafa 100 kW jest rozwiązaniem głównie dla segmentu C&I, a nie dużych farm bateryjnych.
Cena samego zintegrowanego urządzenia wynosi obecnie około 250–310 tys. zł w zależności od marki i konfiguracji. To najbardziej reprezentatywny poziom dla samego sprzętu na polskim rynku.
Kehua 100 kW / 215 kWh kosztował około 247,9 tys. zł netto w aktualnej polskiej dystrybucji. SolaX TRENE w innej polskiej ofercie kosztował około 256 tys. zł netto. Dwa rzeczywiste przykłady pokazują podobny poziom cenowy urządzeń.
Na rynku można znaleźć także oferty obejmujące montaż około 260 tys. zł, jednak przy większych instalacjach należy dokładnie sprawdzić, co oznacza „montaż”. Aktualne ogłoszenia z 2026 roku wskazywały właśnie około 260 tys. zł za konfigurację 100 kW / 215 kWh z montażem. Zakres takiej oferty może być jednak ograniczony względem pełnego projektu EPC.
Dlatego firma powinna równolegle sprawdzić, jaki magazyn energii dobrać do instalacji fotowoltaicznej. Najtańszy system nie będzie opłacalny, jeśli zostanie źle dobrany.
Cena katalogowa szafy obejmuje zwykle baterię, PCS, BMS i część systemu EMS. W zakładzie trzeba jednak wykonać dodatkową infrastrukturę. Największa różnica pojawia się między sprzętem a instalacją pod klucz.
Aktualne zestawienie kosztów C&I dla polskiego rynku podaje około 350–650 tys. zł netto dla kompletnego systemu 100 kW / 215 kWh. Kwota obejmuje wysokiej klasy rozwiązanie wraz z integracją, przy czym autor wskazuje, że ostateczna cena zależy m.in. od prac elektrycznych, budowlanych, EMS, backupu i warunków przyłączenia. To wyjaśnia dużą rozpiętość ofert.
Europejskie dane na 2026 rok pokazują podobną skalę. Dla systemu 100 kW / 200 kWh pod klucz wskazywany jest poziom około 90–110 tys. euro, obejmujący sprzęt, instalację, przyłączenie i uruchomienie, przed ewentualnymi nietypowymi robotami budowlanymi. Kompletny projekt jest więc wyraźnie droższy od samej szafy.
Przy wstępnym budżetowaniu warto również przejrzeć aktualne zestawienie magazyn energii – cena. Daje ono punkt odniesienia między małymi i dużymi systemami.
Oferta powinna wskazywać nie tylko markę baterii, ale również dokładną moc PCS, pojemność nominalną i użytkową, BMS, EMS, sposób chłodzenia, zabezpieczenia oraz warunki gwarancji. Najważniejszy jest zakres kompletnej dostawy.
W przypadku urządzeń all-in-one większość tych podzespołów znajduje się już we wspólnej obudowie. Przykładowy Dyness DH200F integruje baterię 215 kWh, PCS 100 kW, BMS oraz opcjonalne STS i MPPT, umożliwiając zarówno pracę z siecią, jak i budowę funkcji backup. Integracja może znacznie uprościć wykonanie instalacji.
Poza samą szafą w cenie inwestycji mogą znaleźć się fundament, przewody, przebudowa rozdzielni, pomiar, zabezpieczenia, prace projektowe, transport, uruchomienie i konfiguracja sterowania. Każdy brakujący element wróci później jako dodatkowy koszt.
Dlatego analizując, ile kosztuje magazyn energii, trzeba porównywać systemy o identycznym zakresie. Cena urządzenia nie jest ceną działającej inwestycji.
Nie. Konfiguracja 100 kW / około 200 kWh jest popularna, ale nie istnieje obowiązkowa proporcja 1:2 między mocą i pojemnością.
Jeśli bateria ma ścinać bardzo krótki szczyt poboru, wystarczająca może być znacznie niższa pojemność. Załóżmy, że firma chce ograniczać pobór o 100 kW przez 15 minut. Teoretycznie wymaga to jedynie około 25 kWh energii, choć do rzeczywistego projektu należy doliczyć odpowiedni zapas.
Jeżeli magazyn ma natomiast przez cztery godziny dostarczać pełne 100 kW, potrzebne będzie około 400 kWh energii. Cel systemu decyduje o liczbie kWh.
To ważne szczególnie przy firmowej fotowoltaice z magazynem energii. Bateria powinna odpowiadać nadwyżkom i późniejszemu zużyciu, a nie tylko mocy instalacji PV.
Załóżmy zakład, którego standardowy pobór wynosi około 200 kW, ale po uruchomieniu kilku maszyn przez 30 minut wzrasta do 300 kW. Magazyn powinien w tym okresie dostarczyć brakujące 100 kW. Pojedynczy taki szczyt wymaga około 50 kWh energii.
W takim przypadku zakup systemu 100 kW / 400 kWh tylko do peak shavingu mógłby być niepotrzebnym wydatkiem. Magazyn około 100–150 kWh może mieć większy sens, jeśli między szczytami istnieje czas na jego ponowne doładowanie. Moc może być ważniejsza od pojemności.
Sytuacja zmienia się, jeżeli przedsiębiorstwo chce również magazynować kilkaset kWh z fotowoltaiki i wykorzystywać energię wieczorem. Wtedy pojemność około 200–400 kWh może być ekonomicznie uzasadniona. Jedna bateria może realizować kilka funkcji.
Załóżmy przedsiębiorstwo posiadające instalację PV 200 kWp i regularne nadwyżki około 80–100 kW w godzinach południowych. Magazyn 215 kWh może zgromadzić znaczną część dwóch godzin takich nadwyżek. To dobrze pokazuje logikę systemu dwugodzinnego.
Energia może następnie zostać wykorzystana po spadku produkcji PV, ograniczając zakup z sieci. System może dodatkowo uczestniczyć w peak shavingu, o ile EMS zachowa odpowiedni poziom naładowania przed spodziewanym szczytem. Sterowanie decyduje o wykorzystaniu baterii.
W takim projekcie warto analizować nie tylko magazyn, ale pełny koszt fotowoltaiki z magazynem energii. Wspólny projekt PV i BESS może pozwolić lepiej wykorzystać infrastrukturę.
Nie można odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości pojemności. Moc nie określa czasu działania.
Konfiguracja | Obciążenie 100 kW | Obciążenie 50 kW | Obciążenie 25 kW |
100 kWh | ok. 1 h | ok. 2 h | ok. 4 h |
200 kWh | ok. 2 h | ok. 4 h | ok. 8 h |
215 kWh | ok. 2,15 h | ok. 4,3 h | ok. 8,6 h |
300 kWh | ok. 3 h | ok. 6 h | ok. 12 h |
400 kWh | ok. 4 h | ok. 8 h | ok. 16 h |
Wartości są teoretyczne. W realnym systemie czas będzie krótszy ze względu na rezerwę SOC, sprawność i ograniczenia pracy baterii. Tabelę należy traktować jako punkt odniesienia.
W segmencie 100 kW dostępne są zarówno systemy chłodzone powietrzem, jak i cieczą. Układ termiczny wpływa na cenę i trwałość, szczególnie gdy bateria intensywnie wykonuje cykle.
SolaX TRENE 100 kW / 215 kWh wykorzystuje inteligentne chłodzenie wymuszonym powietrzem, natomiast dostępne są również systemy 100 kW / 215–232 kWh wykorzystujące liquid cooling. Nie powinno się wybierać rozwiązania wyłącznie według ceny zakupu.
Przy częstych cyklach i wysokich temperaturach równomierne chłodzenie może mieć znaczenie dla degradacji poszczególnych modułów. Przy mniej intensywnej pracy prostszy system może natomiast być całkowicie wystarczający. Profil eksploatacji powinien wpływać na wybór chłodzenia.
Jeżeli system ma pracować podczas awarii sieci, cena może wzrosnąć. Backup wymaga dodatkowej infrastruktury i automatyki, a nie tylko baterii.
Potrzebny może być układ STS lub ATS, odpowiednia konfiguracja rozdzielnicy oraz wydzielenie odbiorników krytycznych. W przypadku Dyness DH200F opcjonalny STS pozwala na przejście do pracy wyspowej w czasie poniżej 20 ms. To jednak funkcja konkretnego systemu, a nie każdego magazynu o mocy 100 kW.
Przed zakupem należy ustalić, czy backup ma obejmować serwerownię, chłodnie, linię produkcyjną czy cały zakład. Im większa moc odbiorników i wymagany czas podtrzymania, tym większa będzie potrzebna pojemność. Backup może znacząco zmienić końcowy budżet.
Dla niewielkiego sklepu czy biura jest to bardzo wysoka moc, natomiast dla zakładu produkcyjnego może stanowić tylko niewielką część maksymalnego poboru. Skala magazynu zawsze zależy od obiektu.
System 100 kW jest szczególnie interesujący w przedsiębiorstwach pobierających około 100–500 kW mocy i posiadających wyraźne szczyty, dużą instalację PV albo potrzebę awaryjnego zasilania wybranych procesów.
Mniejsze przedsiębiorstwa mogą zacząć od porównania z magazynem energii do 20 kWh – ceną z montażem. Przeskok do 100 kW oznacza już wejście w segment przemysłowy.
Tak. Może być ładowany z sieci i wykorzystywany do ograniczania szczytów, arbitrażu cenowego albo backupu. PV nie jest technicznym warunkiem działania magazynu.
W firmie bez fotowoltaiki trzeba jednak dokładniej policzyć ekonomię każdego cyklu. Energia trafiająca do baterii została wcześniej kupiona, dlatego różnica cen pomiędzy ładowaniem i rozładowaniem musi pokrywać również straty oraz degradację systemu.
Podobną zasadę w mniejszej skali opisuje magazyn energii bez PV. W systemie przemysłowym dodatkowo rośnie znaczenie peak shavingu i EMS.
Po zakupie pojawiają się koszty serwisowe, zużycie energii przez chłodzenie i elektronikę, okresowe przeglądy oraz stopniowa degradacja ogniw. CAPEX nie jest jedynym kosztem systemu.
Przy porównywaniu ofert warto sprawdzić gwarantowaną liczbę cykli i pojemność końcową. Dyness dla systemu 215 kWh podaje 6000 cykli do 80% pojemności końcowej w określonych warunkach testowych. Fox ESS dla G-MAX deklaruje co najmniej 8000 cykli przy określonych parametrach pracy. Gwarancja powinna odpowiadać planowanej intensywności pracy.
Firma planująca dwa cykle dziennie będzie zużywała magazyn inaczej niż obiekt uruchamiający baterię tylko kilka razy w miesiącu do redukcji pików. Model biznesowy wpływa więc również na OPEX.
Odpowiedź zależy od tego, ile wartości system generuje rocznie. Sam zakup tańszej energii nie zawsze wystarczy do uzasadnienia inwestycji wartej kilkaset tysięcy złotych.
Najlepsze projekty łączą kilka funkcji: wykorzystanie nadwyżek PV, peak shaving, ograniczenie kosztów energii w drogich godzinach oraz backup. Każda dodatkowa funkcja zwiększa stopień wykorzystania baterii.
Przed podjęciem decyzji warto policzyć scenariusz bazowy i porównać go z analizą czy magazyn energii się opłaca. W firmie ROI powinno wynikać z danych pomiarowych, najlepiej godzinowych lub 15-minutowych.
Pierwszym problemem jest porównywanie magazynu 100 kW / 100 kWh z systemem 100 kW / 215 kWh. Mają tę samą moc, ale zupełnie inną pojemność, dlatego różnica ceny jest naturalna.
Drugim błędem jest zestawienie ceny sprzętu z ofertą EPC obejmującą projekt i montaż. Urządzenie za 250 tys. zł nie jest automatycznie tańsze od kompletnej realizacji za 400 tys. zł. Porównywać trzeba ten sam zakres inwestycji.
Trzeci problem to brak informacji o pojemności użytkowej. Nominalne 215 kWh nie musi oznaczać identycznej ilości energii dostępnej w każdym trybie pracy. Trzeba sprawdzić dopuszczalny zakres SOC.
Czwarta kwestia dotyczy mocy. Należy ustalić, czy 100 kW jest mocą ciągłą, maksymalną, czy mocą dostępną jedynie przez określony czas. Parametry marketingowe trzeba zestawić z kartą katalogową.
Najważniejszy wniosek przy tej klasie systemu brzmi: 100 kW należy wyceniać razem z czasem pracy. Sama moc jest niewystarczającym parametrem zarówno technicznym, jak i finansowym.
Firma potrzebująca 100 kW przez 15 minut potrzebuje teoretycznie około 25 kWh energii. Firma potrzebująca 100 kW przez dwie godziny potrzebuje około 200 kWh, a przez cztery godziny – około 400 kWh. Ten sam napis „100 kW” może więc oznaczać czterokrotną różnicę pojemności.
W praktyce popularne systemy 100 kW / 215 kWh są dobrym kompromisem dla przedsiębiorstw, ponieważ umożliwiają około dwóch godzin pracy przy pełnej mocy i jednocześnie pozostają kompaktową szafą C&I. Aktualne produkty Kehua, SolaX, Dyness czy Fox ESS potwierdzają, że około 200–215 kWh stało się rynkowym standardem tej klasy.
Nie oznacza to jednak, że taki wariant powinien być kupowany bez analizy. Jeśli profil 15-minutowy pokaże, że piki trwają 10–20 minut, firma może płacić za niewykorzystywane kWh. Jeśli natomiast nadwyżki PV utrzymują się cztery godziny, 215 kWh może okazać się za małe. Dane z licznika są ważniejsze od katalogu producenta.
Za popularny system około 100 kW / 200–215 kWh trzeba obecnie zapłacić około 250–310 tys. zł za samo kompletne urządzenie, a pełna realizacja może kosztować więcej. Cena zależy przede wszystkim od pojemności i zakresu prac.
Nie. 100 kW określa moc, natomiast kWh oznaczają pojemność baterii. To dwa różne parametry.
Aktualne polskie ceny urządzeń tej klasy wynoszą około 248–256 tys. zł netto, zależnie od producenta i wyposażenia. Montaż i infrastruktura mogą znacząco podnieść koszt.
Przy stałym obciążeniu 100 kW teoretycznie około 2,15 godziny. W praktyce czas będzie nieco krótszy z powodu rezerwy SOC i strat systemu.
Tak. Jest to typowa klasa C&I stosowana w produkcji, handlu, logistyce, rolnictwie i infrastrukturze ładowania EV. Najpierw trzeba jednak sprawdzić profil poboru firmy.
Jeżeli szczyt ma zostać ograniczony maksymalnie o około 100 kW – może wystarczyć. Potrzebna pojemność zależy od długości szczytu.
Tak. Moc PCS i pojemność baterii są oddzielnymi parametrami. System 100 kW / 400 kWh byłby konfiguracją około czterogodzinną.
W systemach all-in-one PCS o mocy 100 kW jest zazwyczaj zintegrowany z magazynem. Trzeba to jednak potwierdzić w konkretnej ofercie.
Może, jeśli system posiada odpowiednią funkcję pracy wyspowej oraz automatykę przełączającą. Backup nie jest standardem w każdej konfiguracji.
Zależy od maksymalnych szczytów poboru oraz celu instalacji. Moc dobiera się do obciążenia zakładu, a nie do samej rocznej konsumpcji.
Magazyn energii o mocy 100 kW kosztuje w 2026 roku najczęściej kilkaset tysięcy złotych. Popularne urządzenia 100 kW / 215 kWh są obecnie oferowane za około 250–310 tys. zł za sam zintegrowany system. Kompletna inwestycja może być znacznie droższa, jeśli obejmuje projekt, przyłączenie, rozdzielnię, backup i roboty budowlane.
Najważniejsze jest jednak prawidłowe rozumienie jednostek. 100 kW opisuje moc, dlatego taki magazyn może mieć 100, 215, 300 czy 400 kWh pojemności. To liczba kWh w dużej mierze określa koszt baterii oraz czas jej działania.
Dla wielu przedsiębiorstw konfiguracja 100 kW / około 200–215 kWh jest rozsądnym punktem startowym, ale nie powinna być wybierana automatycznie. Peak shaving, autokonsumpcja PV i backup wymagają innego sposobu doboru pojemności. Najlepsza cena wynika z właściwego doboru, a nie z zakupu najtańszej szafy dostępnej na rynku.
Zadamy Ci kilka pytań,
aby dopasować najlepsze oferty.