Wpisz kod pocztowy i porównaj najlepsze oferty!
Dobór magazynu energii powinien wynikać przede wszystkim z rzeczywistego zużycia prądu oraz możliwości regularnego ładowania i rozładowywania baterii. Gospodarstwo domowe zużywające 4000 kWh rocznie może osiągnąć dobre rezultaty z magazynem 5 kWh, podczas gdy inny dom o podobnym zapotrzebowaniu nie wykorzysta nawet połowy takiej pojemności. Z kolei system 10–20 kWh może być uzasadniony w budynkach wyposażonych w pompę ciepła, klimatyzację lub inne energochłonne urządzenia, ale wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego profilu zużycia i dostępności energii do magazynowania.
W 2026 roku znaczenie ma również system net-billing, w którym przechowywanie nadwyżek z fotowoltaiki może zwiększać autokonsumpcję. Sprawdzamy, dla jakiego zapotrzebowania magazyn energii jest rozsądnym rozwiązaniem, jak obliczyć potrzebną pojemność i kiedy większa bateria zaczyna pogarszać opłacalność inwestycji.
Dla jakiego zużycia prądu magazyn energii ma sens, zależy nie tylko od liczby kilowatogodzin pobieranych w ciągu roku, ale również od tego, kiedy gospodarstwo faktycznie potrzebuje energii. Największe znaczenie ma ilość prądu zużywanego poza godzinami produkcji fotowoltaiki, szczególnie wieczorem, nocą i wczesnym rankiem.
Dom zużywający 3000 kWh rocznie pobiera średnio około 8,2 kWh dziennie. Nie oznacza to jednak, że potrzebuje magazynu o pojemności 8 kWh. Jeżeli większość energii zużywana jest bezpośrednio w ciągu dnia, bateria może być znacznie mniejsza.
Z drugiej strony gospodarstwo zużywające 6000 kWh rocznie może potrzebować magazynu o pojemności 10 kWh, jeżeli znaczna część poboru przypada na godziny wieczorne. Samo roczne zużycie prądu jest więc punktem wyjścia do analizy, a nie gotową odpowiedzią dotyczącą pojemności baterii.
W praktyce przy domowych instalacjach fotowoltaicznych można rozważać następujące orientacyjne warianty:
Roczne zużycie prądu | Średnie zużycie dzienne | Pojemność do wstępnej analizy |
2000 kWh | 5,5 kWh | 2–5 kWh |
3000 kWh | 8,2 kWh | 3–5 kWh |
4000 kWh | 11,0 kWh | 4–7 kWh |
5000 kWh | 13,7 kWh | 5–10 kWh |
6000 kWh | 16,4 kWh | 5–10 kWh |
8000 kWh | 21,9 kWh | 8–15 kWh |
10 000 kWh | 27,4 kWh | 10–20 kWh |
12 000 kWh | 32,9 kWh | 10–20 kWh lub więcej |
Powyższe przedziały są jedynie orientacyjnymi wariantami do dalszej analizy. Nie można na ich podstawie samodzielnie przesądzić, że magazyn będzie opłacalny, ponieważ konieczne jest uwzględnienie nadwyżek produkcji, profilu zużycia oraz celu inwestycji.
Dwa gospodarstwa domowe mogą zużywać identyczną ilość energii w ciągu roku, ale potrzebować zupełnie innych magazynów.
Przykładowo w pierwszym domu mieszkańcy pracują zdalnie, korzystają z klimatyzacji w ciągu dnia i uruchamiają energochłonne urządzenia podczas produkcji fotowoltaiki. W drugim dom jest pusty do późnego popołudnia, a większość urządzeń pracuje wieczorem.
Pierwsze gospodarstwo może wykorzystywać dużą część energii bezpośrednio z paneli, podczas gdy drugie będzie potrzebowało większej ilości energii po zachodzie słońca.
Oznacza to, że magazyn o pojemności 5 kWh może być wystarczający dla domu zużywającego 7000 kWh rocznie, ale w innym budynku o zużyciu 4500 kWh taka bateria może nie pokrywać całego wieczornego zapotrzebowania.
Nie należy również utożsamiać rocznej produkcji fotowoltaiki z ilością energii dostępnej do magazynowania. Instalacja może produkować 6000 kWh rocznie, lecz jej nadwyżki mogą występować głównie latem.
Bateria może być opłacalna tylko wtedy, gdy dostępna energia będzie regularnie wykorzystywana, a nie przechowywana sporadycznie w kilku najbardziej słonecznych miesiącach.
Magazyn energii o pojemności około 5 kWh jest często rozważany przez właścicieli mniejszych domów i gospodarstw o umiarkowanym zapotrzebowaniu na prąd.
Największy sens może mieć wtedy, gdy wieczorne i nocne zużycie wynosi około 3–5 kWh, a instalacja fotowoltaiczna regularnie produkuje odpowiednie nadwyżki.
Przykładowo dom zużywający 3500 kWh rocznie może posiadać fotowoltaikę o mocy 4–5 kWp. Jeśli mieszkańcy wykorzystują znaczną część produkcji w ciągu dnia, magazyn 5 kWh może przejmować część pozostałych nadwyżek.
Należy jednak rozróżniać pojemność nominalną i użytkową. Magazyn oznaczony jako 5 kWh nie zawsze dostarcza pełne 5 kWh energii do odbiorników, ponieważ znaczenie mają ograniczenia rozładowania oraz straty przetwarzania.
W domu o bardzo małym zużyciu wieczornym nawet 5 kWh może być przewymiarowane. Jeżeli gospodarstwo zużywa po zachodzie słońca tylko 1–2 kWh, znaczna część baterii może regularnie pozostawać niewykorzystana.
Warto zatem porównać magazyn 5 kWh z mniejszym systemem modułowym, zwłaszcza jeśli celem jest wyłącznie zwiększenie autokonsumpcji.
Magazyn energii 10 kWh może być odpowiedni dla gospodarstw o wyższym zapotrzebowaniu, większym zużyciu wieczornym i instalacji fotowoltaicznej produkującej odpowiednie nadwyżki.
Najczęściej warto rozważyć go wtedy, gdy dom potrzebuje około 6–9 kWh energii poza godzinami produkcji PV, a bateria jest w stanie regularnie zgromadzić porównywalną ilość energii.
Przykładowo gospodarstwo domowe zużywające 6000 kWh rocznie może mieć dobry profil pracy dla magazynu 10 kWh, jeżeli duża część zapotrzebowania przypada na godziny nocne.
Z drugiej strony przy identycznym zużyciu rocznym i wysokiej autokonsumpcji bezpośredniej bateria może być zbyt duża.
Nie każdy dom z fotowoltaiką 10 kWp potrzebuje również magazynu 10 kWh. Moc instalacji fotowoltaicznej nie powinna być jedynym kryterium doboru pojemności, ponieważ liczy się ilość energii dostępnej do magazynowania i późniejszego wykorzystania.
Przy podejmowaniu decyzji warto porównać warianty 5, 7 i 10 kWh. Jeżeli większa pojemność zwiększa oszczędności tylko nieznacznie, dodatkowy wydatek może okazać się nieuzasadniony.
Przydatna będzie również analiza jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej, w której omawiamy zależność między mocą paneli a parametrami baterii.
Magazyn 20 kWh należy już do większych systemów domowych. Jego zakup może być uzasadniony w budynkach o wysokim zużyciu prądu, wyposażonych w pompę ciepła, samochód elektryczny lub znaczną liczbę urządzeń elektrycznych.
Taka pojemność zaczyna być szczególnie interesująca wtedy, gdy gospodarstwo regularnie wykorzystuje kilkanaście kilowatogodzin energii poza godzinami produkcji fotowoltaiki.
Przykładowo dom zużywający 12 000 kWh rocznie może potrzebować znacznej ilości energii w godzinach wieczornych i nocnych. Jednak nawet w tym przypadku magazyn 20 kWh nie będzie automatycznie najlepszym wyborem.
Jeżeli duża część rocznego zużycia przypada na ogrzewanie zimą, magazyn może być trudny do pełnego naładowania z fotowoltaiki właśnie w okresie największego zapotrzebowania.
Wysokie zużycie energii nie gwarantuje dostępności odpowiednio dużych nadwyżek PV, dlatego należy analizować produkcję i pobór w poszczególnych miesiącach.
Magazyn 20 kWh może mieć większy sens wtedy, gdy oprócz zwiększenia autokonsumpcji ma zapewniać dłuższe zasilanie awaryjne wybranych urządzeń.
Warto również sprawdzić magazyn energii do 20 kWh – cena z montażem i realny koszt. Większa pojemność oznacza wyższy koszt początkowy, który powinien być uzasadniony realnymi korzyściami.
Przewymiarowanie magazynu występuje wtedy, gdy pojemność baterii jest znacznie większa od ilości energii, którą gospodarstwo może regularnie przechowywać i wykorzystywać.
Najprostszym sygnałem jest częste pozostawanie dużej części pojemności niewykorzystanej, mimo normalnej pracy instalacji fotowoltaicznej i odbiorników.
Przykładowo dom posiada magazyn o pojemności użytkowej 15 kWh, ale po zachodzie słońca zużywa zazwyczaj tylko 4 kWh.
W takim przypadku system może zakończyć noc z dużym zapasem energii. Jeżeli podobna sytuacja występuje przez większość roku, dodatkowa pojemność nie przynosi proporcjonalnych oszczędności.
Przewymiarowanie może także występować od strony ładowania. Jeśli instalacja fotowoltaiczna wytwarza zwykle 3–4 kWh nadwyżek dziennie, magazyn 20 kWh nie będzie regularnie ładowany do pełna.
Duża bateria potrzebuje zarówno odpowiedniej ilości energii do ładowania, jak i zapotrzebowania umożliwiającego jej rozładowanie.
Należy również pamiętać, że celem magazynu nie musi być codzienne pełne rozładowanie. System przeznaczony do zasilania awaryjnego może celowo utrzymywać część energii jako rezerwę.
W takim przypadku dodatkowa pojemność może mieć uzasadnienie użytkowe, nawet jeśli nie przynosi maksymalnych oszczędności na rachunkach.
Najlepszą metodą jest analiza godzinowego zużycia energii oraz nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej. W wielu systemach odpowiednie informacje można odczytać z aplikacji falownika, licznika energii lub systemu zarządzania budynkiem.
Najważniejsze są dane pokazujące, ile energii można byłoby zgromadzić w ciągu dnia i zużyć przed kolejnym okresem produkcji.
Załóżmy, że gospodarstwo ma następujący profil:
Parametr | Wartość |
Roczne zużycie energii | 4500 kWh |
Średnie zużycie dzienne | 12,3 kWh |
Typowe zużycie wieczorem i nocą | 4 kWh |
Typowe nadwyżki PV w analizowanych słonecznych dniach | 6 kWh |
Rozważany magazyn | 15 kWh |
W tej sytuacji magazyn 15 kWh może być znacząco przewymiarowany względem codziennego zapotrzebowania. Gospodarstwo wykorzystuje wieczorem około 4 kWh, a dodatkowa pojemność nie będzie regularnie potrzebna.
Mniejszy magazyn o pojemności użytkowej około 5 kWh może zapewniać zbliżoną korzyść z autokonsumpcji, przy znacznie niższym koszcie zakupu.
Ostateczną decyzję należy jednak oprzeć na danych z różnych pór roku, a nie wyłącznie na kilku słonecznych dniach.
Przy doborze baterii warto zacząć od ustalenia ilości energii, którą gospodarstwo chce przesuwać z dnia na wieczór i noc.
Pojemność użytkowa magazynu powinna być zbliżona do planowanej ilości energii do wykorzystania poza godzinami produkcji, z uwzględnieniem strat i wymagań dotyczących rezerwy.
Przykładowo dom zużywa wieczorem i nocą 6 kWh energii, którą chce pokryć z magazynu.
Jeżeli pojemność użytkowa baterii określana jest po stronie DC, a sprawność przekształcania energii podczas rozładowania wynosi przykładowo 95%, potrzebna pojemność użytkowa wyniesie około:
6 kWh / 0,95 = 6,32 kWh.
W takim przypadku można rozważyć magazyn o pojemności użytkowej około 6,5–8 kWh, zależnie od konstrukcji i dostępnych modułów.
Trzeba jednak sprawdzić również, czy instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie regularnie zgromadzić odpowiednią ilość energii. Sama możliwość rozładowania magazynu nie oznacza, że będzie on codziennie ładowany do oczekiwanego poziomu.
Jeżeli wymaganiem jest zasilanie awaryjne, kalkulacja powinna dodatkowo uwzględniać planowany czas autonomii i moc urządzeń.
Magazyn energii może zwiększyć autokonsumpcję, ponieważ pozwala przechowywać nadwyżki produkowane w godzinach słonecznych.
W systemie net-billing ma to znaczenie ekonomiczne, ponieważ wartość energii oddawanej do sieci może być inna niż koszt jej późniejszego zakupu. Wykorzystanie energii z baterii pozwala ograniczyć część zakupów prądu w godzinach, gdy instalacja PV już nie produkuje.
Nie oznacza to jednak, że każda dodatkowa kilowatogodzina pojemności przynosi taką samą oszczędność.
Pierwsze 5 kWh magazynu może być intensywnie wykorzystywane, jeżeli odpowiada codziennemu zapotrzebowaniu. Kolejne 5 kWh może przynosić mniejsze korzyści, a jeszcze większa bateria może pracować tylko sporadycznie.
Wraz ze wzrostem pojemności często maleje dodatkowa korzyść z każdej kolejnej kilowatogodziny magazynu, szczególnie gdy system zbliża się do pokrycia typowego zużycia nocnego.
Dlatego warto porównać produkcję i zużycie energii w ujęciu godzinowym, a nie tylko rocznym.
Więcej o ekonomice inwestycji omawiamy w artykule czy magazyn energii się opłaca.
Instalacja fotowoltaiczna 5 kWp może w polskich warunkach produkować orientacyjnie około 4500–5500 kWh rocznie, zależnie od lokalizacji i parametrów montażu.
Nie oznacza to jednak, że magazyn 10 kWh będzie automatycznie optymalny dla takiej instalacji.
Jeżeli gospodarstwo zużywa 3500 kWh rocznie, a wieczorem potrzebuje zwykle 3–4 kWh, mniejsza bateria może być wystarczająca.
Magazyn 10 kWh mógłby w takim przypadku przechowywać więcej energii, niż dom jest w stanie regularnie wykorzystać podczas jednej nocy.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli budynek korzysta z pompy ciepła lub dużej ilości urządzeń elektrycznych po zachodzie słońca. Wówczas większa pojemność może być uzasadniona.
Dobór magazynu do fotowoltaiki 5 kWp powinien wynikać z godzinowych nadwyżek i zapotrzebowania, a nie prostego przelicznika 1 kWh baterii na 1 kWp paneli.
Duża instalacja fotowoltaiczna może generować znaczące nadwyżki energii w słoneczne dni. Nie oznacza to jednak, że magazyn o pojemności 20 kWh będzie zawsze wykorzystywany.
Największe znaczenie ma ilość energii zużywanej przez gospodarstwo poza godzinami produkcji PV, a nie sama nominalna moc paneli.
Przykładowo instalacja 10 kWp w domu zużywającym 5000 kWh rocznie może być już przewymiarowana względem potrzeb, szczególnie jeśli znaczna część produkcji trafia do sieci.
Dodanie magazynu 20 kWh nie musi rozwiązać tego problemu. Bateria może przechowywać część nadwyżek, ale bez odpowiednio dużego zużycia wieczornego nie będzie regularnie rozładowywana.
Z kolei przy rocznym zużyciu 12 000 kWh, pompie ciepła i innych energochłonnych odbiornikach większy magazyn może zapewniać istotną korzyść.
Warto jednak pamiętać o sezonowości produkcji fotowoltaicznej, ponieważ zimą duża bateria może być trudna do pełnego naładowania.
Przy analizie takich systemów pomocny będzie artykuł ile energii produkuje instalacja 10 kW i dla jakiego domu ma sens.
Pompa ciepła, klimatyzacja i samochód elektryczny mogą znacząco zwiększać roczne zapotrzebowanie budynku na energię.
Nie oznacza to jednak automatycznie, że potrzebny jest magazyn 15–20 kWh. Kluczowe jest ustalenie, kiedy dodatkowa energia jest zużywana i czy bateria będzie regularnie wykorzystywana.
W przypadku pompy ciepła duża część zapotrzebowania może przypadać na zimę, gdy produkcja fotowoltaiki jest ograniczona. Magazyn o dużej pojemności nie rozwiąże więc problemu sezonowego niedoboru energii.
Samochód elektryczny może zwiększać potrzebę magazynowania, jeżeli jest ładowany przede wszystkim wieczorem lub nocą. Jeśli jednak auto przez większość dni ładuje się bezpośrednio z fotowoltaiki, dodatkowa bateria może być mniej potrzebna.
Wyższe roczne zużycie prądu nie zawsze przekłada się na większą opłacalność magazynu, ponieważ znaczenie ma rozkład zapotrzebowania w ciągu doby i roku.
Magazyn energii może działać bez paneli fotowoltaicznych, przechowując energię pobieraną z sieci w tańszych godzinach.
W takim przypadku pojemność baterii powinna odpowiadać ilości energii, którą użytkownik rzeczywiście może przenieść między okresami o różnych cenach.
Jeżeli gospodarstwo zużywa w droższej strefie tylko 3 kWh dziennie, zakup magazynu 15 kWh wyłącznie do arbitrażu taryfowego może być nieuzasadniony.
Większa pojemność nie przyniesie dodatkowych oszczędności, jeśli nie będzie możliwości wykorzystania jej w odpowiednich godzinach.
Warto także pamiętać o stratach ładowania i rozładowania. Energia pobrana do baterii nie wraca w całości do odbiorników.
Jeżeli magazyn jest przeznaczony również do zasilania awaryjnego, można rozważyć większą pojemność. Będzie to jednak korzyść użytkowa, którą należy oddzielić od finansowego okresu zwrotu.
Szerzej omawiamy tę kwestię na stronie magazyn energii bez PV.
Zbyt duża bateria oznacza przede wszystkim większy wydatek początkowy. Dodatkowa pojemność może również zwiększać koszty osprzętu, montażu i przyszłej wymiany urządzeń.
Największym problemem jest zakup pojemności, która nie przynosi proporcjonalnego wzrostu oszczędności.
Załóżmy, że gospodarstwo rozważa dwa warianty:
Parametr | Magazyn 5 kWh | Magazyn 10 kWh |
Modelowy koszt kompletnego systemu | 16 000 zł | 24 000 zł |
Energia rocznie dostarczona dodatkowo dzięki magazynowaniu | 1100 kWh | 1350 kWh |
Dodatkowy koszt większego wariantu | – | 8000 zł |
Dodatkowa energia wykorzystana rocznie | – | 250 kWh |
Dane są hipotetyczne i mają pokazać sposób oceny inwestycji. Większy magazyn kosztuje w tym przykładzie o 8000 zł więcej, ale dostarcza jedynie 250 kWh dodatkowej energii rocznie.
Jeżeli dodatkowa korzyść ekonomiczna z jednej takiej kilowatogodziny wyniosłaby modelowo 0,70 zł, większa bateria pozwalałaby oszczędzić zaledwie 175 zł więcej rocznie.
Prosty okres zwrotu samej dopłaty wyniósłby wtedy około 45,7 roku.
To przykład sytuacji, w której większa pojemność jest finansowo nieuzasadniona, nawet jeśli koszt jednej kilowatogodziny pojemności magazynu wygląda atrakcyjnie.
Warto porównać także koszt fotowoltaiki z magazynem energii, aby ocenić, jak dobór pojemności wpływa na całkowity budżet inwestycji.
Tak, większa pojemność użytkowa może wydłużyć czas zasilania wybranych odbiorników podczas przerwy w dostawie prądu.
Nie należy jednak mylić pojemności magazynu z jego maksymalną mocą wyjściową, ponieważ są to dwa odrębne parametry.
Przykładowo magazyn zapewniający 10 kWh energii użytkowej może teoretycznie zasilać odbiorniki pobierające 500 W przez około 20 godzin, jeżeli pojemność użytkowa odnosi się do energii faktycznie dostępnej dla odbiorników.
W praktyce czas pracy zależy od sprawności przetwornicy, poboru własnego urządzenia oraz sposobu konfiguracji backupu.
Jeżeli właściciel domu chce utrzymywać przez wiele godzin pracę lodówki, oświetlenia, routera i sterownika ogrzewania, większa bateria może mieć uzasadnienie niezależnie od prostego okresu zwrotu.
Dodatkową pojemność przeznaczoną na awarie należy jednak traktować jako element zwiększający bezpieczeństwo energetyczne, a nie jako gwarantowane źródło oszczędności.
Rzetelne porównanie powinno obejmować nie tylko cenę urządzeń, lecz także ilość energii możliwej do rzeczywistego wykorzystania.
Najlepiej przygotować trzy warianty symulacji bazujące na tych samych danych o produkcji i zużyciu energii, aby można było ocenić marginalne korzyści z powiększania baterii.
Przykładowo można porównać następujące parametry:
Parametr do analizy | 5 kWh | 10 kWh | 20 kWh |
Koszt inwestycji | Najniższy | Średni | Najwyższy |
Potencjał autokonsumpcji | Umiarkowany | Większy | Największy przy odpowiednim zużyciu |
Wymagane nadwyżki PV | Mniejsze | Większe | Znaczne |
Potencjał backupu | Podstawowy | Rozszerzony | Dłuższa autonomia |
Ryzyko przewymiarowania | Relatywnie mniejsze | Zależne od profilu domu | Duże przy niskim zużyciu |
Warto porównać również gwarancję, maksymalną liczbę cykli, dopuszczalną energię przepływającą przez baterię oraz możliwości rozbudowy.
Magazyn modułowy może być rozwiązaniem ograniczającym ryzyko przewymiarowania, ponieważ umożliwia rozpoczęcie od mniejszej pojemności i ewentualne rozszerzenie systemu w przyszłości.
Należy jednak sprawdzić warunki techniczne rozbudowy. Nie każde urządzenie pozwala na dowolne dodawanie modułów, a niektórzy producenci określają ograniczenia dotyczące łączenia baterii o różnym wieku.
Przy doborze pojemności warto uwzględnić również warunki aktualnych programów dofinansowania, ale nie należy pozwalać, aby same kryteria dotacji decydowały o wielkości urządzenia.
W programie Przydomowe Magazyny Energii – część 2, którego nabór rozpoczął się 20 października 2026 roku, minimalna pojemność nominalna magazynu energii kwalifikowanego do wsparcia wynosi 10 kWh.
Oznacza to, że inwestor planujący mniejszy system może rozważać zakup większej baterii, aby spełnić warunki programu.
Nie musi to jednak oznaczać lepszej decyzji ekonomicznej. Jeżeli dom realnie wykorzystuje tylko 3–4 kWh z magazynu dziennie, większy system może nadal pozostawać przewymiarowany.
Dofinansowanie powinno zmniejszać koszt dobrze dobranej instalacji, a nie prowadzić do niepotrzebnego zwiększania jej pojemności.
Przed zakupem warto sprawdzić także możliwość rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej, jeśli inwestor spełnia odpowiednie warunki.
W naszej ocenie największym błędem przy wyborze magazynu energii jest dopasowywanie baterii wyłącznie do rocznego zużycia prądu lub mocy instalacji fotowoltaicznej.
Najbardziej miarodajnym parametrem jest energia, którą gospodarstwo może regularnie zgromadzić i wykorzystać przed kolejnym cyklem ładowania.
W domu o zużyciu 4000 kWh rocznie magazyn 5 kWh może być całkowicie wystarczający, jeżeli wieczorne zapotrzebowanie wynosi około 3–4 kWh.
W gospodarstwie zużywającym 8000 kWh rocznie magazyn 10 kWh może być odpowiedni, ale tylko wtedy, gdy dom ma odpowiedni poziom zużycia po zachodzie słońca i dostępne nadwyżki z fotowoltaiki.
Z kolei magazyn 20 kWh wymaga szczególnie dokładnej analizy. Duża bateria może być uzasadniona w budynku z pompą ciepła, samochodem elektrycznym lub znacznym zapotrzebowaniem na zasilanie awaryjne.
Nie rekomendujemy zakupu dużego magazynu wyłącznie na podstawie założenia, że w przyszłości zużycie prądu prawdopodobnie wzrośnie.
Lepszym rozwiązaniem może być zakup systemu modułowego z możliwością późniejszej rozbudowy. Pozwala to ograniczyć koszt początkowy i dopasować pojemność do faktycznych zmian zapotrzebowania.
Warto także pamiętać, że największe oszczędności nie zawsze zapewnia system wykorzystujący całe dostępne nadwyżki. Czasami zwiększenie pojemności o kolejne 5 kWh pozwala przechwycić tylko niewielką dodatkową ilość energii.
Optymalny magazyn to taki, którego dodatkowa pojemność przynosi korzyści uzasadniające jej cenę, przy uwzględnieniu całego okresu eksploatacji.
Rekomendujemy przeprowadzenie symulacji minimum trzech konfiguracji magazynu, a następnie porównanie rzeczywistej liczby cykli, dodatkowej autokonsumpcji, oszczędności i czasu zwrotu.
Może mieć sens, szczególnie przy instalacji fotowoltaicznej i znacznym zużyciu wieczornym. W takim przypadku zwykle warto rozpocząć analizę od mniejszych pojemności, na przykład 3–5 kWh, zamiast automatycznie wybierać magazyn 10 kWh.
Punktem wyjścia może być system o pojemności około 4–7 kWh. Ostateczny dobór zależy od wieczornego zapotrzebowania i nadwyżek z fotowoltaiki, a nie wyłącznie rocznego zużycia.
Może być za duży, jeśli gospodarstwo wykorzystuje wieczorem tylko kilka kilowatogodzin energii. Przy wysokim zużyciu nocnym i odpowiedniej produkcji fotowoltaiki taka pojemność może jednak być uzasadniona.
Warto rozważyć konfiguracje około 8–15 kWh, ale konieczna jest analiza profilu obciążenia. Jeżeli większość dodatkowego zużycia występuje zimą, większa bateria nie zawsze poprawi roczną opłacalność.
Przy zwykłym profilu gospodarstwa domowego może być przewymiarowany. Duża pojemność będzie trudna do regularnego wykorzystania, jeśli dom nie ma odpowiednio wysokiego zużycia poza godzinami produkcji.
Nie. Magazyn zwykle dobiera się do energii, którą trzeba przesunąć w czasie lub zachować na potrzeby backupu, a nie do całego dobowego zużycia gospodarstwa.
Niekoniecznie. Większa pojemność podnosi koszt inwestycji, a dodatkowe oszczędności nie zawsze rosną proporcjonalnie. Przewymiarowany magazyn może mieć znacznie dłuższy okres zwrotu niż mniejszy system.
Nie automatycznie. Pompa ciepła zwiększa zużycie energii, ale często przede wszystkim zimą. Należy sprawdzić, czy fotowoltaika w tym okresie będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii do ładowania magazynu.
Tak, jeśli wybrany system pozwala na rozbudowę. Przed zakupem należy sprawdzić maksymalną pojemność, kompatybilność modułów i warunki gwarancji.
Najczęściej wtedy, gdy regularnie przechowuje nadwyżki energii, ogranicza droższe zakupy z sieci i ma odpowiednią cenę zakupu. Dobrze dobrana bateria powinna być intensywnie wykorzystywana bez konieczności zakupu nadmiernej pojemności.
Dla jakiego zużycia prądu magazyn energii ma sens, zależy przede wszystkim od profilu dobowego zapotrzebowania, dostępnych nadwyżek fotowoltaicznych i sposobu użytkowania budynku. Roczne zużycie energii jest ważną informacją, ale nie wystarcza do określenia optymalnej pojemności baterii.
W gospodarstwach zużywających 3000–5000 kWh rocznie często warto rozpocząć analizę od magazynów o pojemności około 3–7 kWh. Przy większym zapotrzebowaniu można rozważać systemy 10 kWh i większe, ale wyłącznie po sprawdzeniu godzinowego rozkładu poboru energii.
Magazyn 20 kWh może być przewymiarowany nawet w domu zużywającym 8000 kWh rocznie, jeżeli większość energii wykorzystywana jest bezpośrednio z fotowoltaiki albo dodatkowe zapotrzebowanie występuje przede wszystkim zimą.
Największym ryzykiem jest zakup baterii, której pojemność nie będzie regularnie wykorzystywana. W takiej sytuacji inwestor ponosi wyższy koszt, ale nie uzyskuje proporcjonalnych korzyści.
Przed podpisaniem umowy warto przygotować analizę zużycia godzinowego, nadwyżek PV oraz oczekiwanego zakresu zasilania awaryjnego. Następnie należy porównać przynajmniej dwa lub trzy warianty magazynu.
Najbardziej opłacalny magazyn energii nie musi być największy – powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do rzeczywistego zapotrzebowania gospodarstwa.
Zadamy Ci kilka pytań,
aby dopasować najlepsze oferty.